Proč se předměty vyrábějí z různých látek? Ověření tepelné vodivosti v různých tepelných vodičích.
Pomůcky: vzorky látek (měděný drát, hliníkový drát, železný drát ...)
Sádra je jedním z nejpoužívanějších a také nejdostupnějších materiálů, se kterým se může setkat téměř každý. Proces tuhnutí sádry ( krystalizace) je exotermní děj.
Měření teploty v různých částech zkumavky s vodou, jejíž horní konec je zahříván, pomocí bodového čidla teploty. Průběh teploty ukáže, že k tepelné výměně vedením ve vodě nedochází.
Mají praváci silnější levou ruku? Určitě by se našli zastánci této i opačné hypotézy. Pomocí ruční dynamometrie tedy jednoduše zjistíme, zda je velikost maximální síly stisku ruky statisticky významně vyšší u preferované či naopak nepreferované horní končetiny.
Žáci změří pH roztoků některých látek, které se běžně používají v kuchyni. Na laboratorní cvičení si s sebou přinesou vzorek octa, citronové šťávy (Lemonek), mléka, jedlé sody, kuchyňské soli, cukru, sirupu ad. Pevné vzorky převedou do roztoku.
Pomocí geologické mapy vybereme vodní toky protékající přes území s rozdílným horninovým podkladem. U odebraných vzorků změříme pH a hledáme souvislost s vlastnostmi hornin. V ideálním případě volíme geologicky pestré území.
Pod recipient vývěvy umístit kádinku s vroucí vodou. Odčerpávat vzduch a pomocí čidla pro měření tlaku a měřením teploty (senzor teploměr)zjišťovat tuto závislost. Voda bude postupně chladnout a to nám umožní provést sérii měření. Naměřené hodnoty porovnat s tabulkovými.
Teploměrem zjistíme teplotu uvnitř vrstvy sněhu v okolí školy a teplotu vzduchu při jarním tání.
Ztloušťky vrstvy lze spočítat množství tepla na metr čtverečný celkově i po částech, např kolik tepla spotřeboval sníh odtátý za jeden den, množství tepla pro změřenou plochu